top of page

Хвороба міжхребцевих дисків у собак

- Часте захворювання хребта, що вимагає хірургічного втручання. Терапевтичне лікування проводять як підтримуючу терапію для зняття  запалення спинного мозку в комплексі з оперативним втручанням.

IMG_0367_edited.jpg
IMG_0356_edited.jpg

Хрящове з'єднання хребців (міжхребцевий диск) комплексно з іншими структурами забезпечує рухливість і стабільність хребетного стовпа.
Через дегенеративні зміни в міжхребцевому диску знижується ударно-поглинальна здатність фіброзного кільця, що розташовується по периферії і пульпозного ядра, виникає компресія спинного мозку і грижа міжхребцевого диска.

Існує три типи хвороби міжхребцевих дисків

1. При хворобі Хансена 1 типу фіброзне кільце і поздовжня дорсальна зв'язка повністю розриваються. Відбувається викид в спинномозковий канал великої частини пульпозного ядра. Хвороба характерна різким розвитком (як спонтанно, так і до 3-4 днів).
2. При хворобі Хансена 2 типу відбувається частковий розрив фіброзного кільця і ​зміщення пульпозного кільця в щілину, випинання в фіброзному кільці. Спинномозковий канал частково звужується. Симптоми хвороби не сильно виражені. Захворювання часто можна зустріти у дорослих собак хондродистрофічних порід і в старшому віці. Характерний поступовий розвиток і перебіг хвороби.
3. Тип хвороби Хансен 3 - найважчий. Під великим тиском відбувається викид вмісту диска в спинномозковий канал і травматизація спинного мозку до необоротних змін. Піддаються всі породи собак. Хвороба розвивається миттєво.

Клінічні ознаки хвороби міжхребцевих дисків


1. Шийний відділ хребта - характерні сильні болі при рухах в шиї. Неможливість прийняття корму з підлоги через біль в шиї при нахилі голови, присутність скутості рухів.
Іноді виникає парез кінцівок (неврологічний дефіцит).
2. Грудний або поперековий відділ хребта - з часом характерне посилення болю через зсув диска і виникнення неврологічного дефіциту (атаксія, парез, параліч, атонія сечового міхура і внаслідок нетримання сечі).

Виділяють типи клінічних симптомів неврологічних порушень і їх поділ:


1 ступінь - больові симптоми.
2 ступінь - біль в комплексі з парезом / атоксія тазових кінцівок.
3 ступінь - присутність довільних рухів і неможливість встояти без допомоги.
4 ступінь - відсутність довільних рухів, неможливість встояти самостійно, параліч тазових і грудних кінцівок.
5 ступінь - затримка сечовипускання і подальше рясне виділення, параплегія.
6 ступінь - параплегія з атонією сечового міхура, відсутність свідомої больової чутливості.
7 ступінь - мієломаляція спинного мозку.

IMG_0384_edited.jpg
IMG_0369.JPG

Для призначення лікування і його способу проводять рентгенографічне дослідження, мієлографія і МРТ, КТ.

При неврологічних порушеннях хірургічне лікування обов'язково для виключення вторинного випадання грижі і виключення ще більшого неврологічного дефіциту.


Основна мета оперативного втручання в усуненні компресії спинного мозку.


• При БМПД шийного відділу застосовується техніка декомпресії вентральними щілинами. При цьому методі просвердлюють «вікна» в міжхребцевому дисці. Декомпресія забезпечується видаленням вмісту диска, що було зміщено в хребетний канал. Таким чином зменшується біль, поліпшується неврологічний стан пацієнта і попереджається рецидив хвороби в майбутньому.


• При БМПД поперекового і грудного відділу хребта застосовують геміламінектомію і дорсальну ламінектомію.
Суть ламінектомії в видаленні дуг хребців і остистих відростків. Суглобова поверхня залишається незайманою.
Суть геміламінектоміі в видаленні бічної стінки хребетного каналу і суглобового відростка хребця, що дає доступ до речовини міжхребцевого диска. Проводиться фенестрація (видалення) ураженого міжхребцевого диска через розсічення фіброзного кільця і ​​кюретаж кальцифікованого ядра. Мета та ж, що і в попередньому методі - зняття болю, поліпшення неврологічного стану і виключення компресії спинного мозку.


Відновлення після оперативного втручання триває від декількох днів до декількох місяців. Проводиться підтримуюча терапія. Після зняття швів з твариною потрібно проходити реабілітацію - фізичні вправи і плавання.

bottom of page